arama

Seç-beğen kredi kampanyaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Yıldız
    Loading...

Tüketici ihtiyaçlarının fark eden bankaların masrafsız kredi yarışı sürüyor. Hem tatil hem de ramazan nedeniyle tüketici ihtiyaçlarının arttığını gören bankalar ihtiyaç kredilerinde bir yandan faizleri düşürürken bir yandan da masrafları kaldırdı.

Agresif rekabet nedeniyle masrafsız ihtiyaç kredilerinde de faizler yüzde 1’in altına indi. Öyle ki hiç masraf ödemeden sadece sigorta primleri ödeyerek düşük miktarlı bir krediyi bir yıl vadeli olarak 0.99 faiz oranı ile almak mümkün. Vade ve miktar uzadıkça faiz oranları biraz daha yükselse de kredi kullanmak hala cazip. Çünkü masrafsız kredilerde ortalama faiz oranı 1.10 civarında. Peki en uygun ihtiyaç kredisi en bankadan alınır? Hangi banka hangi koşullarda düşük faizli ve masrafsız kredi veriyor? Bu hafta ihtiyaç kredisi almak isteyenler için tüm bankaların masrafsız kredilerini araştırdık.

İş’te 30 temmuz son gün

İş Bankası 30 Temmuza kadar sürecek “Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası” ile müşterilerine avantajlı kredi kullanma fırsatı sunmaya devam ediyor. Söz konusu kampanya kapsamında ayda 120 TL taksitle, 60 ay vadeli, 5.000 TL kredi kullanmak mümkün. Ayrıca, kampanya dönemi içinde aylık yüzde 1.05’ten başlayan faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleriyle, 25.000 TL’ye kadar her ihtiyaca özel Masrafsız İhtiyaç Kredisi kullanma imkanı da sunuluyor. Üstelik Maksimum İhtiyaç Paketi sahibi müşterileri aylık yüzde 1.03’ten başlayan faiz oranlarıyla masrafsız kredi kullanabiliyor. Maksimum İhtiyaç Paketi tüketici kredisi, kredi kartı ve otomatik fatura ödeme talimatı ürünlerinden oluşuyor. Kampanyadan önce kredi kartı olmayan, kampanya dönemi içerisinde kredi kartı başvurusu yapan ve kredi kullanımından sonra 31 Ağustos 2010 tarihine kadar kredi kartı kullanıma açılan, Masrafsız İhtiyaç Kredisi kapsamında kredi kullanmış müşterilerin kredi kartlarına da 14 Eylül 2010 tarihine kadar 100 TL MaxiPuan yükleniyor.

Masrafsız kredi en fazla 25.000 TL için azami 60 ay vadeli olarak kullandırılıyor. Bu koşullardaki bir kredi için faiz oranı ise yüzde 1.15’tir. Müşterinin Maksimum İhtiyaç Paketi sahibi olması durumunda faiz oranı yüzde 1.13’e düşüyor.

25.000 TL krediyi bu paket kapsamında 60 ay vadeli kullanıldığında aylık ödemesi 606 TL. Maksimum İhtiyaç Paketi sahipleri ise aynı kredi tutarı ve aynı vade için aylık 602 TL ödeme yapıyor. Bu kampanya kapsamındaki kredilerden masraf alınmıyor.

Kredide tam indirim

Garanti Bankası, yaz aylarında kredi kullanmak isteyenlere özel hazırladığı Kredide Tam İndirim uygulamasını hayata geçirdi. Banka uygulama kapsamında verdiği 12 ay vadeli 5.000 TL’ye kadar tutarındaki kredide, yüzde 0.99 faiz uyguluyor ve dosya masrafı almıyor. Bu imkandan, Garanti’nin kredi kartına sahip ve 2 otomatik fatura ödeme talimatı bulunan müşteriler yararlanabiliyor.

Bu kampanyadan 5 bin lira kredi 0.99 faiz oranı ve 12 ay vadeli olarak kullanıldığında aylık ödemeleri 448 liraya denk geliyor.

Halk Bankası da yaz aylarına özel kredi kampanyası Yaz Tarifesi’yle müşterilerine avantajlı faiz oranı, uzun vade seçenekleri ve düşük komisyonla kefilsiz kredi kullanma fırsatı sunuyor. Yaz Tarifesi kapsamında Bordro24 Özel Tüketici Kredisi, Kamu Personeli Özel Tüketici Kredisi ve Gülen Emekli Kredisi’nde 24 ay vadede yüzde 1,09, 25 – 48 ay arası vadede yüzde 1,12 aylık faiz oranıyla kullandırılıyor. Halkbank, Yaz Tarifesi’nden yararlanan müşterilerine kredi taksitlerini 2 ay erteleme fırsatı da veriyor.

Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, amaçlarının müşterilerinin rahat bir yaz geçirmesini sağlamak olduğunun altını çizerek, “Tatil planlarıyla birlikte masrafların arttığı bu mevsimde Bankamız, yaz tarifesindeki tüketici kredilerinde düşük faiz ve uzun vade seçeneklerini bir araya getirerek müşterilerine keyifli bir yaz geçirme imkanı veriyor. Bu kampanyamızın 2010 yaz döneminde müşterilerimizin bütçelerini rahatlatacağına inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de yeni kampanyalarla bireysel kredilerde avantajlı fırsatlar sunan banka olmaya devam edeceğiz” diyor. Kampanyadan faydalananlar HalkCard Advantage kredi kartlarına hediye NakitPuan kazanma fırsatı da yakalıyor. Halkbank’ın Yaz Tarifesi kampanyası için 31 Ağustos’a kadar tüm Halkbank şubelerine başvurulabiliyor.

Tüm vadelere aynı faiz

Akbank’ın masrafsız kredi kampanyasında tüm vadelerde ve tutarlarda tek faiz oranı uygulanıyor. Üstelik, kampanya 60 ay vadeye kadar uzayabiliyor. Kampanyada üst limiti 25.000 TL iken faiz oranı ise yüzde 1.09. Bu kampanyadan üst limiti olan 25.000 TL’yi almak isterlerse aylık ödemeleri gereken taksit tutarı en uzun vadede 595 TL. Kampanyada dosya masrafı ve benzeri isimler altında hiçbir tahsilat yapılmıyor.

2009 yılını yaklaşık 44 milyar TL bakiye ile kapatan ihtiyaç kredisi pazarının 2010 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek 47 milyar TL’ye ulaştığını söyleyen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, 16 Temmuz itibariyle ise bu rakamın 53 milyar TL’yi geçtiğini belirtiyor. Tözge, yılın geri kalanında piyasadaki olumlu havanın devam edeceğini ve tüketici kredileri içinde ihtiyaç kredisinin pazar payının hız kesmeden artacağını öngördüklerini vurguluyor. Tözge, “Faiz oranlarını belirleyen yurtiçi ve yurtdışı piyasalardaki faktörlerin olumsuz bir seyri olmadığı sürece de 2010 yılı için öngörümüz, ihtiyaç kredisi faiz oranlarının mevcut seviyelerde seyretmesi yönünde” diye konuşuyor.

Masrafsız 10bin lira kredi

Yapı Kredi Bankası da Eylül 2009 tarihinden bu yana masrafsız kredi veren bankalardan. Banka müşterileri maksimum 10 bin TL’ye kadar masrafsız kredi kullanabiliyor. Aylık 1.35 faiz oranı olan masrafsız kredimizin maksimum vadesi ise 24 ay. Masrafsız kredi hiçbir masraf ve komisyon içermiyor. Maksimum 10 bin TL ve 24 ay vade ile alınan masrafsız kredimizin aylık geri ödemesi 502,29 TL. oluyor.

Yapı Kredi Bireysel Bankacılık Pazarlama Direktörü Mehmet Cemalcılar, faiz oranlarının tüketiciler için aylık ödemeleri makul seviyelere çekecek kadar gerilediğini ve tüketici kredisi kullanmak için uygun bir zaman olduğunu söylüyor. Cemalcılar, “Tüketici kredilerinde şu anda uygulamada olan faiz oranları oldukça düşük, bankalar bu oranlar paralelinde çeşitli kampanyalar yaparak kredi kullandırımlarını arttırıyorlar” diyor.

Yapı Kredi’de müşterilerin beklenti ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, farklı vade ve masraf yapısıyla oluşturulan kredi alternatifleri sunuluyor. 21 Temmuz itbariyle en uygun faiz oranımız aylık yüzde 0.43’ten başlıyor. Bireysel ihtiyaç kredilerinde en uzun vade ise 36 ay. Bunlara ek olarak Yapı Kredi müşterileri, dilerlerse faizsiz peşin komisyonlu veya masrafsız bireysel ihtiyaç kredilerini de kullanabilirler.

Avealılara özel kredi

Türk Ekonomi Bankası da şu anda masrafsız ihtiyaç kredisini Avea ile birlikte gerçekleştirdiği kampanya çerçevesinde sunuyor. Kişilerin her türlü nakit ihtiyaçlarına yönelik olarak sunulan düşük faiz oranlı, dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyasından tüm faturalı Avea hattı sahipleri yararlanabiliyor. Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek olan kampanyada, kredi kullanan 2 kişiye TEB’den çekiliş ile Hyundai Accent araba hediye edilecek. Faturalı Avea hattı sahiplerine özel olarak sunulan Masrafsız ihtiyaç Kredisinin faiz oranı yüzde 1.07 vadesi ise 36 ay. Dileyen herkes gidip bir faturalı Avea hattı alarak avantajlı kampanyadan yararlanabiliyor.

Kredide miktar sınırlaması bulunmuyor. Örnek ödeme planı olarak 36 ay vadede 10.000 TL kredi kullanan bir kişinin aylık ödeme tutarı ise 346 TL.

Tüketici kredisi kullanımının yaz döneminde olması nedeni ile yatay bir seyir izlediğini söyleyen TEB Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, “Günümüz finans piyasaları, kredi ihtiyacı olan kişiler için her türlü seçeneği sunuyor” diyor. Kişiler gelir durumlarına göre faizsiz, masrafsız, uzun vadeli seçenekler ile kredi kullanabiliyor. Önümüzdeki dönemlerde okulların açılması ve Ramazan Bayramı nedeni ile ihtiyaç kredilerinde çeşitli kampanyaların sunulacağını söyleyen Kişmir, “Faiz oranlarında artış beklememekle birlikte etkili oranda bir faiz indirimi de beklenmiyor” diyor.

HSBC Bank da müşterilerine 06 Ağustos 2010 tarihine kadar Masrafsız İhtiyaç Kredisi sunuyor. Masrafsız İhtiyaç kredisi kampanyasında 36 aya kadar tüm vadelerde geçerli olan aylık yüzde 1.11 faiz oranı uygulanıyor. Müşterilerimiz en fazla 30.000 TL’ye kadar, her türlü ihtiyaçları için bu kampanyadan yararlanabiliyor. Ayrıca, farklı segmentlerdeki banka müşterileri bu kampanyadan daha da avantajlı koşullar ile yararlanabiliyorlar. Bu doğrultuda, aynı kampanya, Advance müşterileri için aylık yüzde 1.09 Premier müşterileri içinse aylık yüzde 1.05 faiz oranlarıyla sunuluyor. Yüzde 1.11 faiz oranı ve 36 ay vade ile kullandırılan 30.000 TL tutarında bir kredinin aylık ödemesi 1.045 TL.

Şekerbank ise 1.49 faiz oranı ile maksimum 60 ay vadeli masrafsız ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Bu kredide tutar sınırlaması yok. 30.000 TL 60 ay vade ile kredi kullanıldığında aylık ödeme tutarı 804 TL oluyor. Bu kredide masraf alınmıyor.

İhtiyaç kredilerinde (konut ve taşıt dışındaki kredilerde) yılbaşına göre sektörün yüzde 19 büyüyerek 52 Milyar lirayı ulaştığını söyleyen Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, Şekerbank’ın aynı dönemde sektör ortalamasına göre 1,5 kat hızlı büyüdüğünü söylüyor.

Faizler düşmez artar

Anadolubank ise masrafsız krediyi müşterilerine en fazla 48 ay vadeli olarak yüzde 1.19 faiz oranı ile kullandırıyor. Bu kampanyadan 10.000 TL kredi 48 ay vadeli olarak kullanıldığında aylık taksit ödemeleri 286 TL oluyor.

Tüketici kredilerinin Aralık 2009 ile kıyaslandığında yüzde 21 oranında arttığını söyleyen Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, Anadolubank’ta artış oranının yüzde 40 olduğunu söylüyor. Önümüzdeki dönem faizlerde düşüş tezini güçlendirebilecek çok fazla argüman olmadığını söyleyen Atakan, “Aksine yılın 3. Çeyreğinden sonra referandum ve seçim atmosferine girilmesiyle büyüme rakamlarına da bağlı olarak, bir miktar faiz artışı ihtimali de var” diyor.

Borç transferi masrafsız

Ing Bank’ın haziran ayında başlattı “Borç transferi” kampanyası dahilinde müşterilerin ihtiyaçlarını 100 bin TL ve 48 ay vadeye kadar yüzde 1.10 faiz oranı ile masrafsız olarak karşılamaları amaçlanıyor. Bu kampanyadan mevcut ve yeni alacakları tüm kredileri tek bir planda toplayıp, diledikleri takdirde tüm taksit ödemelerine bir, iki ya da üç ay sonra başlayabiliyorlar. Devam eden borç transferi kampanyası kapsamında 100 bin TL ve 48 ay vadeye kadar yüzde 1.10 faiz oranı ile kredi kullanmak mümkün. 100.000 TL 48 ay vadeli kredi için aylık taksit tutarı 2,792.21 TL olup dosya masrafı alınmıyor. Yüzde 1.10 faizli masrafsız kredi için sadece hayat sigortası kesintisi yapılıyor. Tüketici kredilerinde faizler daha da düşür mi? ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özgüner, nisan ayında Yunanistan’da başlayan borç kaygılarının ardından Mayıs’tan itibaren global ekonomide büyümenin sürdürülebilirliğine dair artan endişeler tüm dünyada faiz artırım beklentilerinin ötelenmesine neden olduğunu söylüyor. ING grubu olarak FED’in ancak 2011’in üçüncü çeyreğinde, ECB’nin ise 2011’in son çeyreğinde sınırlı faiz artışı yapacağını öngördüklerini söyleyen Özgüner, “Önümüzdeki dönemde bunun bir miktar daha ötelenme riski de var” diyor. Malum tüm bu küresel gelişmeler, yurt içinde de faizlerin özellikle uzun vadelerde artmasına engel oluyor. Ancak Türkiye’de ekonomideki göreli güçlü toparlanma, gıda enflasyonunun yarattığı belirsizlikler nedeniyle biraz daha temkinli bir para politikası duruşunun gerekli olduğunu vurgulayan Özgüner, “Kredi talebinin güçlü kalmaya devam ettiği bir ortamda kredi faizlerindeki düşüşün kalıcı olması zor. Bir aydır gördüğümüz gibi sınırlı iniş çıkışlı seyir bu çeyrekte de devam edebilir ancak 4. çeyreğe doğru özellikle kısa vadelerde kısmi artış görmeye başlayabiliriz. Bu yüzden bu dönemim Kredi kullanmak için uygun bir dönem olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

Özel müşteriye özel oranı

DenizBank İhtiyaç kredisi kullanırken dosya masrafı kesintisi olmasını istemeyen müşteriler için dosya masrafsız ihtiyaç kredisi sunuyor. Bu krediden mobilyadan beyaz eşyaya, tatilden eğitime tüm ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterilerimize 25.000 TL’ye kadar 36 aya varan vadelerle dosya masrafsız ihtiyaç kredisini yüzde 1.22 faiz oranı ile yararlanabiliyor. Ayrıca, çeşitli müşteri grupları ve projeler özelinde masrafsız olarak yüzde 1.05’ten başlayan faiz oranları ile de kredi almak mümkün. Mobilya alımı için 5.000 TL’ye ihtiyaç duyan bir müşteri 36 ay vadeli bir kredi için aylık 179 TL taksit ödeyerek kredisini geri ödeyebilir. Bu kredinin maksimum tutar olan 25.000 TL’yi 36 ay vadeli olarak kullanan bir müşteri aylık 893 TL taksitlerle kredisini geri ödeyebilir. Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, tüketici kredilerinin kriz sonrasındaki artış trendine hızlı bir şekilde girdiğini söylüyor. Özellikle konut ve ihtiyaç kredilerindeki artış trendi dikkat çekici olduğunu söyleyen Ertürk, “Ekonomik toparlanmanın devam etmesi, istihdamdaki iyileşmenin sürmesi ve tüketici güveninin tekrardan kriz öncesindeki seviyelere ulaşmasıyla beraber bu trendin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği düşünülebilir”

İhtiyaç kredisi alırken nelere dikkat etmeli?

Kredi alırken en çok kredinin yıllık toplam maliyetine dikkat edilmeli. Bilindiği gibi faiz oranına ek olarak tahsil edilen masraflar, maliyeti direk etkileyen bir unsur. Bu nedenle mutlaka faizlere ek olarak tahsil edilen masrafları da detaylı olarak öğrenmekte ve kredinin toplam maliyetine göre karşılaştırma yaparak karar vermekte fayda var.

Maliyet unsurunun yanı sıra, güven duyduğu, ulaşılabilir ve hizmet kalitesinden memnun kalacağı bir banka ile çalışmanızda fayda var.

Kredisi ile birlikte, tercih ettiğiniz banka ile uzun süreli bir ilişki de kuracağından banka seçiminiz oldukça önemli.

Bazı bankalar hesap işletim ücreti almazken bazıları aylık 4-5 lira hesap işletim ücreti alıyor. Bu bile kredinin maliyetini etkileyen önemli bir faktör.

İhtiyacınız olan kredi tutarı doğru belirleyerek mutlaka kendinize en uygun vadede krediyi kullanın. Vade uzadıkça kredinin geri dönüş tutarının uzayacağını da unutmamalıdırlar.