arama

Krediye Kefil Olduğum Kişi Vefat Ederse Ne Olur?

Krediye Kefil Olduğum Kişi Vefat Ederse Ne Olur?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Yıldız
    Loading...

Krediye Kefil Olmak 2019

Krediye kefil olan kişi vefat ederse ne olur, kefil olduğumuz kişi ölürse ne olur, kefil olan ya da kefil olduğumuz kişinin ölmesi durumunda çekilen kredi borçlarına ne olur?  Günümüzde bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerin sicillerinin bozuk yada kredi notu düşük olması nedeniyle kişilerden kefil istemektedir. Böyle durumlarda bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler bankaya kefil göstermek zorundadır. Kefilliğin ise büyük sorumlulukları olduğu için herkes tarafından tercih edilmediğinden dolayı kredi başvurusunda bulunan kişiler genelde yakın akraba veya yakın arkadaşları kefil olarak göstermektedir. Kefillik durumunda kişinin ödemesi gereken krediyi ödememesi takdirde bütün borcun kefil olan kişiye ait olduğu unutulmaması gerekiyor.

Kredisine Kefil Olduğum Kişi Öldü

Kefil olma durumlarında yaşanan en büyük risk Krediye kefil olunan kişinin ölmesidir. Bu yüzden kefil olunacak kişiler tamamen tanıdığımız ve güvenebileceğimiz kişiler olmalıdır. Aksi takdirde kredisine kefil olduğumuz kişilerin borcunu ödememe ve ya kefil olunan kişinin ölmesi durumunda krediye kefil olan kişi bütün borç ve sorumlulukların altına girmektedir. Bu gibi sıkıntılarla karşılamamak için öncelikle kefil olduğunuz kişinin banka tarafından yapılmış bir hayat sigortası olup olmadığını incelemeden kefil olunmamalıdır. Kredi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmamış olması bu gibi durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Sigorta kapsamında kişinin vefatı haline tüm kredi borçlarının sigorta tarafından karşılanacağı ifadesi yer almıyor ise banka borcu kefilden alma yoluna gider. Kefil olan kişinin normal sebeplerden dolayı ölümü durumunda borç ortadan kalkabilir. Faili meçhul ya da şüpheli bir ölümü söz konusu ise borç yine kefil olan kişiler üzerinden tahsis edilir.

Kredi Kefili Ölünce Ne Olur

Bu nedenle kefil olmadan önce kefil olunacak kişinin hayat sigortası yaptırması çok önemlidir. Ancak kredi başvurularında kişilerin hayat sigortası yaptırmalarının bankalar tarafından yasal zorunluluklarının olmaması ve kişilerin sigorta maliyetlerini ödemek istemediklerinden dolayı hayat sigortası yaptırmamaktadır. Bu yüzden ihtiyaç duyulan krediye kefil olunan kişi ölürse hayat sigortası olmadığı için banka bu borcun tamamını yasal olarak kefil olan kişiden talep etme hakkına sahiptir.

Krediye kefil olduğumuz kişi ölürse ne olur hakkında sormak istediğiniz tüm soru ve görüşleri yorumlarda belirtebilirsiniz.