arama

Kredi kartı borçlarının, borç affı yasasına dahil edilebilmesi için bankaların kararı bekleniyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Yıldız
    Loading...

Hükümetin vergi ve prim borcunu yapılandıran yasa taslağına kart borcunun girmesi için son söz bankalarda.Finans kurumları milyonlarca kişiyi ilgilendiren öneriye onay verirse bu borçlar da taslağa dahil edilecek.Vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin yasa tasarısına, bankalardan onay gelirse kredi kartları borçları da eklenecek. Ekonomi yönetimi bu konuda, topu bankalara attı. Bankalar “Biz de pakette yer almak istiyoruz” derlerse, geçtiğimiz yıl çıkarılan kredi kartları borçlarına yapılandırma getiren düzenlemenin süresi uzatılacak. Kredi kartları borçlarının yapılandırılmasının da pakete eklenmesi konusunda bankalarla görüşmeler devam ediyor.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasına ilişkin çalışmalar son aşamaya gelirken, tüketicilerden ve sivil toplum örgütlerinden tasarıya kredi kartı borçlarının da eklenmesi konusunda talepler geldi. Birçok tüketici Maliye, Hazine ve BDDK’ya kredi kartı borçlarının da tasarıya eklenmesi konusunda başvuruda bulundu.

Ekonomi yönetimi ise, gelen talepleri bankalara ileterek, onay verilirse kredi kartları borçların da tasarıya eklenebileceğini bildirdi. Halen bankalardan bir cevap gelmedi. Ancak, bankaların onay vermesi halinde kredi kartı borçlarına ilişkin düzenlemenin, tasarının Meclis görüşmeleri sırasında da eklenebileceği bildirildi.

Bankalardan onay gelirse, 2009’daki düzenlemenin aynısı, pakete eklenecek. Yetkililer, aynı düzenlemenin kapsama tarihinin değiştirilmesi ve süresinin uzatılması halinde, kart borçlarının da tasarıya eklenmiş olacağını dile getirdiler. Yetkililer, birçok bankanın, aynı şartları tüketicilere uyguladığını belirterek, düzenlemenin eklenmesi halinde kart borcu yapılandırılmasında da birliktelik sağlanacağını söyledi. 2009’da çıkarılan kart borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesine ilişkin düzenlemede, temerrüt faizleri yerine normal faiz uygulanmış ve birçok tüketicinin kart borcunda önemli indirimler sağlanmıştı.

Ekonomi yönetiminin halen üzerinde çalıştığı vergi-SSK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemenin gelecek hafta pazartesi akşamına kadar TBMM’ye sevk edilmesi hedefleniyor. 31 Temmuz’dan önce ihtilaflı hale gelen vergi dosyalarında, mahkemenin ilk aşamasını kazanan mükelleflerin borçlarının yüzde 80’inin, karar çıkmayan mükelleflerin borç anaparasının ise yüzde 50’sinin silinmesine imkan tanıyan tasarıyla ilgili bilgi veren bir yetkili, tasarı üzerinde çalışmaların ilgili birimlerin katılımıyla devam ettiğini belirterek “Düzenlemenin en geç pazartesi günü akşamına kadar TBMM’ye sevk edilmesi hedefleniyor” dedi.