arama

Garanti bankasından bir ilk; cep – T Paracard hizmete sunuldu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Yıldız
    Loading...

Turkcell ve Garanti Bankası, banka müşterisi olmayanların bankacılık hizmetlerinden yararlanmasına imkân tanıyan Cep- T Paracard’ı hizmete sundu. Cep-T Paracard ile alışveriş yaparak bonus kazanma, TL/dakika yükleme, cep telefonundan para transferi gerçekleştirme imkânı var. 2.99 TL havale ücreti ödeyerek cep telefonuna para gönderilebiliyor. Kart olmadan da Garanti ATM’lerinden çekim yapılabiliyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv tüm bankalara açık olan mobil finansal servis platformu Cep-T Para ile müşterilere finansal servislerde güvenilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken, bankalara da finansal kapsama dahil olmayan yaklaşık 20 milyon kişiye ulaşabilecekleri alternatif bir platform oluşturduklarını kaydetti. Ciliv Garanti Bankası’nın, bu platformun ilk iş ortağı olduğuna işaret ederek, “Bu platformla dünyada çok daha fazla sayıda insana mobil hizmet götürme şansı var. Türkiye artık teknolojide dezavantajlı ülke olmaktan çıktı. Diğer bankaların da hızla bu platforma geçmelerini bekliyoruz” dedi. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise, bankacılığı yaygınlaştırma konusuna önem verdiklerini belirterek, bugüne kadar çıkardıkları ürünler hakkında bilgi verdi. Özen, mobil dünya ile bankacılığı entegre eden Cep- T Paracard sayesinde bankada mevduatı olmayan Turkcell abonelerine de Garanti’nin hizmetlerini sunacaklarını belirtti.

Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da, oluşturdukları mobil finans platformunda bankacılığın mevcut ödeme sistemlerinden yararlandıklarını belirterek, “Üç yıl içinde 500 milyon lira para transferi ve 5 milyon üyesi olan bir mobil platform öngörüyoruz” dedi. Bayrakdar, Cep-T Paracard alan Turkcell hat sahiplerine yüklenilen ilk 10 lira karşılığında bir hafta boyunca 200 dakika; günde toplam 25 lira ve üzerinde harcama yapan müşterilere, ertesi gün Turkcell içi 60 dakika; Cep-T Para üzerinden 20 lira ve üzerinde hattına yükleme yapanlara ise bir gün boyunca üç saat bedava konuşma hakkı tanındığını anlattı.

Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, Türkiye’de 21.4 milyon kişiye ait 48 milyon kredi kartı bulunduğunu, 24 milyonluk bir nüfusun henüz kartlı ödeme sistemlerine dahil edilemediğini ifade etti. Cep-T Paracard üzerinde herhangi bir çip yok. Çip özelliğini telefondaki sim kart üstlenmiş durumda.

Süreyya Ciliv ve Ergun Özen’in tanıttığı Cep-T Para, öğrenciler ve gelir beyan edemeyen kesimleri hedef alıyor. Sistemin benzeri için Master- Card’ın 6 ay sonra pilot çalışmalara başlayacağı duyuruldu.