arama

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? 2019

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir? 2019
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Yıldız
    Loading...

Geleceğe dönük yaptığımız yatırımların çeşitleri her geçen gün değişebiliyor. Daha iyi ve huzurlu bir hayat için şimdiden birikimlerimizi yapacağınız bir çok seçenek var. Bunlardan biri olan bireysel emeklilik nasıl iptal edilir?2019 yılında herhangi bir değişiklik oldu mu onları aktaracağız. Bireysel emeklilik kapsamında dilediğiniz bütçeye göre ödeme yöntemleri var. Normal emeklilik gibi 56 yaşında 10 yıl poliçe kapsamında kalmanız gerekiyor.

Bireysel emeklilik kapsamında yaptığınız ödemeler sizin belirlemiş olduğunuz aralıklar ve zaman diliminde gerçekleşir. Dilediğiniz zaman iptal edip cayma hakkına sahipsiniz.

Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl oluyor?

Yapılan bireysel emeklilik kapsamında anında cayma hakkına sahipsiniz. Yapılan masraf ve her türlü işlem için giderler geri tarafınıza 1 hafta içerisinde ödenir. İptal işlemlerinizde ödenen para iadesi yapıldıktan sonra tekrar işlem başlatmanız için aynı prosedürleri uygulamanız gerekir. Yapmanız gereken müşteri hizmetlerini arayarak iptal işlemi yapmak istediğinizi iletmek. Dondurma işlemleri için ise aynı şekilde bilgilendirme yaparak banka ya da sigorta şirketinize gitmeden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dondurma işleminin avantajı dilediğinizde kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar.

Bireysel emeklilik iptali kapsamında 5 yılı doldurmayanlar için devlet katkısı ödenmeden kendi ana paraları teslim edilir. 5 yılı geçmiş müşteriler için devlet katkısı ile olan paranın tümü verilir.

Bireysel Emeklilik Yapılan Şirketler 2019

Bes kapsamında bir çok banka ve sigorta şirketi işlem yapıyor. Bireysel emeklilik yaptırırken en önemlisi yaptırdığınız kurum ya da firmanın güvenilir ve bilinen bir yer olması gerekliliği. Devlet katkısı her şirket için %20 olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılan emeklilik poliçelerinin madde ve tutarları değişebilir. Yapılan bireysel emeklilik şartlarını iyi incelemeniz ve maddelerin uygunluğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Bankalardan yapılan bireysel emeklilikler özellikle maaş aldığınız bankadan yapımı sizin için bir avantaj olabilir. Ödemeleri maaş hesabına bağlayarak hep takip hem yatırımınız için ideal bir seçenek sunar. Her banka maaş müşterisi için bireysel emeklilik kapsamındaki kampanyalarını sunar. 2019 yılı için en düşük prim ücreti 184 TL olarak belirlenmiştir. Dilediğinizde bu rakamı arttırabilir en yüksek bireysel emeklilik prim tutarı 5.600 TL olarak ayarlanmıştır. Yatırımlarınız ve geleceğe dönük ufak emeklilik sisteminiz için bireysel emeklilik yapılan şirketler 2019 yılı kapsamındaki listeyi diğer konumuzdan ulaşarak inceleyebilirsiniz. Yorum ve sorularınızı aşağıda bizlere bildirebilirsiniz.